Nietypowe drewno

Najczęstszymi rodzajami drewna, które stosuje się do produkcji mebli są sosna, dąb i buk. Ich właściwości są powszechnie znane, używa się ich do konkretnych konstrukcji. Nie oznacza to jednak, że asortyment się na nich wyczerpuje. Istnieją też inne rodzaje meblowych surowców, choć rzadziej używane.

Jednym z nich jest grab – jedno z najbardziej twardych rodzajów drewna na świecie. Rzadko używane do wyrobu mebli drewno ze względu na stosunkowo wysoką cenę oraz charakterystyczny wygląd surowego drewna, które pokryte jest srebrnymi, falującymi liniami. Odrębną grupą są egzotyczne gatunki drzew. Jednym z nich jest mahoń, którego drewno charakteryzuje się brudno-czerwoną barwą i pochodzi z Ameryki Północnej oraz Afryki. To właśnie jego niecodzienny kolor gwarantuje mu zainteresowanie, gdyż jego twardość oraz odporność nie należą do najlepszych. Z kolei palisander – także egzotyczny gatunek – to drzewo bardzo twarde i trudne w obróbce. Doskonałe na zewnętrzne warstwy budowli, gdyż jest bardzo odporne na działanie wiatru i mrozu.

Aby dokonać obróbki drewna, należy pamiętać o konieczności dopasowania odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne wyrzynarki i szlifierki mogą doskonale sobie radzić z trudniejszymi odmianami tego surowca.